NASZE ZABIEGI

OPISY ZABIEGÓW

NEUROTOKSYNA BOTULINOWA

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej to, zaraz po modelowaniu ust kwasem hialuronowym, najczęściej wykonywane zabiegi w Majkowski Clinic. Jej działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, co nazywamy relaksacją mięśni, dzięki czemu wygładza się również nasza skóra. ŚREDNI OKRES DZIAŁANIA TOKSYNY TO 90 DNI. Pierwsze efekty jego działania zauważalne są po około 3-4 dniach od podania, a pełny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach. W tym czasie również można dokonać korekty, jeśli efekt nie jest pełny lub wystąpi dysproporcja np. Pomiędzy wysokością brwi.

W medycynie regeneracyjnej i estetycznej toksyna botulinowa jest wykorzystywana nie tylko do redukcji zmarszczek mimicznych, takich jak zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka, kurze łapki, marionetki, broda brukowana, ale z powodzeniem można ją stosować do REDUKCJI MIGREN, NADMIERNEJ POTLIWOŚCI PACH, RĄK, STÓP.

WOLUMETRIA

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łacznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degradacji tkanek, w których się znajduje. Kwas hialuronowy występuje jako: usieciowany, cześciowo usieciowany lub nieusieciowany.

W zależności od stopnia usieciowania posiada różna gęstość oraz stopień wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu wykazuje różna trwałość w zabiegach, w których został wykorzystany. Kwas hialuronowy usieciowany jest najbardziej odporny na enzym hialuronidazy, czyli rozbicie kwasu hialuronowego. Wykorzystuje się go przed wszystkim do przywrócenia objętości twarzy, wypełnienia bruzd oraz zabiegach tzw. Wolumetrii. Kwas cześciowo usieciowany stosuje się aby uzyskać efekt delikatnego wypełnienia. Z kolei kwas nieusieciowany, ze względu na bardzo dobre właściwości nawilżające stosuje się w przypadku skóry suchej, wiotkiej i zmęczonej.

W zależności od występującego problemu dobierany jest preparat o odpowiedniej gęstości. Kwas hialuronowy o drobnej cząsteczce i delikatnej strukturze przeznaczony jest do rewitalizacji skóry oraz do wypełnienia drobnych zmarszczek. Produkt gęsty posłuży do wypełnienia bruzd, ust, korekcji nosa, czy wolumetrycznej korekcji twarzy.

RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA

Jest to zabieg, który łączy w swojej istocie mikronakłuwanie igłami wraz z kontrolowanym podgrzaniem skóry za pomocą fali radiowej. Kontrolowane uszkodzenie mechaniczne tkanki pobudza naturalne procesy regeneracyjne takie jak pobudzenie fibroblastów zawartych w naszej skórze do produkcji kolagenu i elastyny, a te z kolei są swoistym rusztowaniem dla naszej skóry. Podgrzanie skóry falą radiową obkurcza tkanki, dzięki czemu po serii zabiegów z użyciem radiofrekwencji możemy uzyskać efekt liftingu twarzy bez użycia skalpela.

Zabieg radiofrekwencji jest zabiegiem całorocznym, nie wymaga dodatkowej ochrony przed słońcem, nie powoduje złuszczania naskórka, a jedyne widoczne ślady pozabiegowe to zaczerwienienie, które widoczne jest mniej więcej 2-3 godziny po zabiegu.

Wskazania do zabiegu:

Opadający owal twarzy,

Widoczne chomiki,

Indycza szyja,

Przebarwienia skórne,

Blizny potrądzikowe,

Blizny pooperacyjne,

Worki pod oczami,

Opadające powieki górne,

Rozstępy,

Rozszerzone pory,

W zależności od problemu skórnego zalecane jest wykonywanie od 2 do 5 zabiegów w odstępach co miesiąc. Dodatkowo Zabieg radiofrekwencji można wspomóc fibryną bogatopłytkową, pozyskiwaną z krwi pacjenta, która ma właściwości regeneracyjne, odżywcze, a także pobudzające skórę do produkcji kolagenu.

LASER FRAKCYJNY CO2

Laser frakcyjny CO2 wykorzystuje skupione wiązki światła, które poprzez wniknięcie w skórę doprowadzają do regulowanego i kontrolowanego uszkodzenia skóry. Poprzez uszkodzenie te skóra zostaje zmuszona do regeneracji, przebudowania się ( zagęszczenie wiotkiej skóry), produkcji kolagenu i elastyny.

Jednakże jego działanie oparte jest na energii wiązki światła, gdzie zostaje wytworzone również ciepło, dlatego pacjenci, którzy poddali się zabiegowi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 opisują odczucia pozabiegowe podobne do tych jak po poparzeniu słonecznym. Co za tym idzie, rekowalenscencja pozabiegowa jest dłuższa niż np. Po radiofrekwencji mikroigłowej. Ślady pozabiegowe w postaci zaczerwienienia, drobnych kropek i łuszczenia skóry utrzymywać mogą się nawet do 5-7 dni. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego zalecane są do wykonywania w serii od 2 do 5 zabiegów w zależności od problemu, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu.

Wskazania do zabiegu:

zmarszczki średnie i głębokie,

Blizny potrądzikowe i pooperacyjne,

Rozszerzone pory,

Przebarwienia,

Opadające powieki górne i dolne,

Rozstępy na ciele,

Nierówny koloryt skóry.

MEZOTERAPIA IGŁOWA

Mezoterapia igłowa to jeden z podstawowych zabiegów wykorzystywanych w medycynie estetycznej i regeneracyjnej, a ostatnio bardzo zapomniany. Zabieg w swojej prostocie i bezpieczeństwie jest jednym z tych, który przynosi dobre efekty, jeśli tylko wykonywany jest regularnie i używane są certyfikowane preparaty iniekcyjne. W zabiegu mezoterapii wykorzystuje się nieusieciowany kwas hialuronowy, który odpowiada za nawilżenie skóry, a w połączeniu z witaminami, mikro i makroelementami jest swojego rodzaju regeneracją dla skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, ale także stanowi BARDZO WAŻNY ELEMENT TERAPII WYPADANIA WŁOSÓW. Zabieg wykonywany jest cienką igłą, która penetruje tylko powierzchowne warstwy skóry. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, delikatny obrzęk, siniaczki, które znikają na ogół w przeciągu 2-3 dni od zabiegu.

Wskazania do zabiegu:

sucha skóra twarzy, okolicy oka, szyi, dekoltu, dłoni,

Plamy pigmentacyjne,

Trądzik i blizny potrądzikowe,

Nierówny koloryt skóry,

Rozszerzone pory,

Wypadanie włosów,

ZABIEGI AUTOLOGICZNE

W Majkowski Clinic zabiegi autologiczne wykonujemy tylko i wyłącznie z użyciem FIBRYNY BOGATOPŁYTKOWEJ. Fibryna bogatopłytkowa to frakcja, która jest pozyskiwana z krwi pacjenta. Jej właściwości spowodowały, że bardzo często nazywana jest swoistą komórką macierzystą. W składzie fibryny zawarte są czynniki wzrostu, które regenerują tkanki, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Fibryna podana w skórę tworzy trójwymiarową sieć, dzięki czemu ma ona właściwości wypełniające np. Zmarszczki lub bruzdy nosowo-wargowe. Fibryna pełni funkcję odżywczą i regeneracyjną, które przyspieszają gojenie ran czy gojenie się skóry po innych zabiegach, dlatego w Majkowski Clinic używamy jej w terapiach łączonych np. W użyciu z laserem frakcyjnym CO2, radiofrekwencją mikroigłową. Ze względu na właściwości odżywcze oraz czynniki wzrostu stanowi świetną TERAPIĘ LECZENIA WYPADANIA WŁOSÓW lub alternatywę dla mezoterapii igłowej twarzy, szyi, dekoltu, dłoni.

Wskazania do zabiegu:

Przesuszona, wiotka skóra,

Blizny potrądzikowe,

Niegojące się rany,

Wypadanie włosów,

Wiotka skóra okolicy oka,

Cienie pod oczami,

Nierówny koloryt skóry,

Bóle stawowe i mięśniowe.

STYMULATORY TKANKOWE

Stymulatory tkankowe to substancje organiczne, których zadaniem jest biorewitalizować lub/i biostymulować lub/i bioredermalizować skórę.

Biorewitalizacja to działanie ukierunkowane na wykorzystanie głównie kwasu hialuronowego, które wpływa na przywrócenie równowagi wodnej w skórze. Miejscem oddziaływania naszego zabiegu, czyli miejscem docelowym jest przestrzeń międzykomórkowa. A stymulacja fibroblastów jest tylko pośrednia – głównie poprzez nakłucie.

Możemy tutaj również mówić o wtórnej stymulacji poprzez oddziaływanie na receptory CD44 fibroblastów. Jednak w konsekwencji działania całego mechanizmu nie możemy oczekiwać intensywnego wzrostu ilości kolagenu i elastyny. Całość działania bowiem ukierunkowana jest przede wszystkim na odnowę macierzy międzykomórkowej i wzrost ilości kwasu hialuronowego. Czyli poprawę wyglądu skóry poprzez poprawę jej nawodnienia dlatego głównymi składnikami będzie wysoko i niskocząsteczkowy kwas hialuronowy również wiązany termicznie/fizycznie (a nie chemicznie w przeciwieństwie do wypełniaczy) np.. PROFHILO, EJAL 40, EVOK50 i inne. Fizyczne sieciowanie stabilizuje hydrożele HA bez stosowania egzogennych chemikaliów związków lub zmiany naturalnej struktury molekularnej hialuronianów. Stabilizowane termicznie kompleksy HA (HCC) to preparaty o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej ((H-HA i L-HA) hialuroniany, osiągające wysokie stężenie HA, niską lepkość przy optymalnej dyfuzji tkankowej i czasie trwania porównywalnym ze słabo usieciowanym żelem. Opatentowana przez IBSA (producenta Profhilo) technologia termicznego sieciowania (najpierw wysoko później niskotemperaturowego) daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu wiotkości skóry nawet wymagających obszarów. Dobór preparatu zależy zatem od potrzeb skóry i nie zawsze należy sięgać po wypełniacze sieciowane chemicznie dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.

W przypadku biostymulacji celem naszego oddziaływania poprzez czynniki fizyczne, chemiczne, czy biologiczne są fibroblasty. Głównymi składnikami takich biostymulatorów będą zatem peptydy, polinukleotydy, kolagen/aminokwasy, polimery. Polinukleotydy, to składniki aktywne które stymulują proces odbudowy, przyspieszą regeneracje skóry, zwiększają aktywność metaboliczną komórek, pobudzają angiogenezę potęgują nawilżający efekt kwasu hialuronowego, tworzą skuteczną barierę dla wolnych rodnikoów ( chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez metabolity, ksenobiotyki, zmiany temperatury, itp.), chronią przed promieniowaniem UVB. Kompleksy aminokwasów, czyli:

Lizyna – aminokwas egzogenny co oznacza, że ludzki organizm samodzielnie go nie wytwarza. Lizyna występuje przede wszystkim w produktach zawierających białko zwierzęce. Jej zadaniem jest hamowanie rozwoju wirusów. Ponadto lizyna wytwarza L-karnitynę, która poprawia tolerancję komórek na stres, zwiększa metabolizm tłuszczów, działa przeciwzapalnie, wspomaga tworzenie kolagenu.

Prolina – jest głównym składnikiem kolagenu i elastyny, które pełnią rolę białek stabilizujących. W cząsteczce kolagenu aż 10% struktur elementarnych składa się wyłącznie z proliny. Jest niezwykle ważnym aminokwasem, który bierze udział w regeneracji skóry.

Glicyna – uważana za zbędny aminokwas, który występuje w stosunkowo małych ilościach. Największy udział glicyny możemy obserwować w białkach budujących mięśnie i ścięgna. Glicyna stanowi ok. 30% struktury kolagenu. Jej podstawowym zadaniem jest wspomaganie procesu budowy białek w organizmie oraz synteza kwasów nukleinowych, budowa DNA, RNA i innych aminokwasów.

Oksyprolina – aminokwas heterocykliczny, który razem z proliną stanowi składnik kolagenu. Oba aminokwasy umożliwiają skręcenie włókien co, decyduje o stabilnościkolagenu.

POLINUKLEOTYDY I AMINOKWASY NIE SĄ ZALECANE OSOBOM Z CHOROBAMI PRZEWLEKŁYMI ORAZ AUTOIMMUNOLOGICZNYMI GDYŻ MOGĄ POWODOWAĆ SILNE ODPOWIEDZI AUTOIMMUNOLOGICZNE (NADWRAŻLIWOŚCI IMMUNOLOGICZNEJ TYPU I I TYPU IV)

HIALURONIDAZA

Hialuronidaza to nie remedium, które możemy nieustannie podawać ! ! !

Czym jest Hialuronidaza:

Hialuronidaza to enzym, który wykorzystywany jest do rozkładu kwasu hialuronowego w skórze. Posiada ona zdolność do depolimeryzacji, czyli rozkładu jego cząsteczek, a także ułatwia rozprzestrzenianie się oraz zwiększa wchłanialność substancji obcych w organizmie człowieka. Zabieg z zastosowaniem hialuronidazy polecany jest przede wszystkim w przypadku klinicznej konieczności pozbycia się nadmiernej ilości kwasu hialuronowego czy zlikwidowania obrzęku, który jest efektem zbyt silnego związania wody w miejscu podania wypełniacza tzw. zespół PHAREE – Post Hyaluronic Acid Recurrent Eyelid Effect – nawracające obrzęki powiek po podaniu wypełniacza. Satysfakcjonujące rezultaty można osiągnąć najczęściej po jednym lub dwóch zabiegach, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i liczba ta może być większa. Nasze organizmy wytwarzają również hialuronidazę naturalną np. występuje ona w spermie (wytwarzana przez tkankę jąder) aby plemnik mógł zapłodnić komórkę jajową musi rozpuścić tzw. wieniec promienisty (corona radiata) dlatego hialuronidaza wykorzystywana w medycynie estetycznej pochodzi głównie z tkanki jąder owiec lub krów ale również ludzi. Hialuronidaza często dodawana jest do produktów lipolitycznych oraz do lokalnego znieczulenia np. przy leczeniu zaćmy. Zgodnie z badaniami średni czas syntezy własnego kwasu hialuronowego po podaniu hialuronidazy celem rozpuszczenia wypełniacza wynosi ok 48h. Utrata napięcia/elastyczności skóry następuje przy dawkach ok 150 U hialuronidazy, jednakże wiąże się również z jednoczesnym pojawieniem obrzęku, bólu i zaczerwienieniem skóry. NIższe dawki (50U) nie powodują na ogół takich reakcji stąd dobrze podawać hialuronidazę powoli, w małych depozytach (0,1-0,2 ml na punkt) i rozmasowywać (hialuronidaza działa w ciąg 2-16 minut w zależności od preparat enzymatycznego i typu wypełniacza). Zabieg należy powtórzyć jeśli jest taka konieczność po 30 dniach (4 tygodniach). Efekt „luźnej” skóry czy girlandy skórnej po rozpuszczeniu to efekt wynikający z uprzedniego rozciągnięcia skóry wypełniaczem lub obrzękiem, który mija z czasem

Przebieg zabiegu bez kontroli usg nie jest zbyt długi, trwa ok. 30 minut. Pod kontrolą usg zabieg może trwać nawet do 3h. Czas zabiegu uzależniony jest od obszaru, na którym pracuje specjalista. Hialuronidaza polega na nakłuciu miejsca na skórze dotkniętej problemem bardzo cienką igłą lub kaniulą oraz zdeponowaniu preparatu. Nie wymaga znieczulenia. Od razu po zastrzyku zobaczysz pierwszy efekt. Podanie jest nieprzyjemne. Wiąże się ze szczypaniem i pieczeniem. Cząsteczki enzymu zostaną wydalone z organizmu po ok. 7 dniach. Procedura off label oznacza, że preparat mimo braku zarejestrowania we wskazaniach i charakterystyce produktu leczniczego, może zostać użyty do leczenia danego schorzenia/powikłania. Wstęp do zabiegu stanowi wywiad i i zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu. Następnie zabiegowiec rozpoczyna procedurę, dezynfekując obszar zabiegowy. Wykonywana jest próba uczuleniową (na ogół na przedramieniu), poprzez zaaplikowanie śladowej ilości substancji w okolicę przedramienia. Jeśli pacjent nie wykazuje reakcji alergicznej przystępuje się do aplikacji hialuronidazy za pomocą cienkiej igły/kaniuli w miejsce zmienione. Efekty podania hialuronidazy pojawiają się po 72 godzinach.

Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie obrzęki czy siniaki, które szybko ustępują.